Sub Committee

SUB COMMITTEES 2021-22

Committee Designation Name of Person
Code of Conduct
Sub Committee
Chairman
Member
Member
Member
Member
Member
Member
Mr Arvind Singhal
Mr B.H. Bapna
Mr P.S. Talesara
Mr Virendra Siroya
Mr Komal Kothari
Mrs Shweta Dubey
Mr Devendra Somani
Constitution
Amendment
Sub-Committee
Member
Chairman
Co - Chairman
Member
Member
Member
Member
Member
Mr Arvind Singhal
Mr Virendra Siroya
Mr B.H. Bapna
Mr P.S. Talesara
Mrs Shweta Dubey
Mr Dilip Talesara
Mr Devendra Somani
Membership
Promotion & Screening
Sub-Committee
(As per Clause 5.7
of Constitution)
Chairperson
Member
Member
Member
Member
Dr Anshu Kothari
Mr Virendra Siroya
Mr Subhash Singhvi
Mr Giriraj Sisodiia
Mr Hitesh Patel
Finance, Taxation
& Legal Sub-Committee
Chairman
Co-Chairman
Member
Member
Member
Member
Member
Member
Ex-Officio Member
Mr S.C. Jain
Mr Chaitanya Kochar
Mr Kartavya Shukla
Mr S.N. Gupta
Mr Yogesh C Pokharna
Mr Naresh Maheshwari
Mr Vikas Jain
Mr Sourabh Nagda
Mr Sunil Agrawal
Tourism & Civil
Aviation
Sub-Committee
Chairman
Co-Chairman
Member
Member
Member
Member
Member
Mr Ashish Chhabra
Mr Manish Galundia
Mr Bhagwan Vaishnav
Ms Bhoomi Joshi
Mr K. Mohanchandran
Mr Gerald Rodney
Mr Varun Murdia
Dimensional Stones
Sub-Committee
Chairman
Co-Chairman
Member
Member
Member
Member
Member
Member
Member
Mr Dilip Talesara
Mr Om Prakash Agarwal
Mr Vijay Godha
Mr Hitesh Patel
Mr Sharad Kataria
Mr Shankar Singh Sisodia
Mr Mukesh Modi
Mr Pradeep Lunawat
Mr Rajesh Khamesra
Committee Designation Name of Person
Mining - Major &
Minor Minerals
Sub-Committee
Chairman
Co- Chairman
Member
Member
Member
Member
Member
Technical Expert
Member
Member
Mr M.L. Lunawat
Mr Kezar Ali
Mr Rajendra Harlalka
Mr Rajendra Kumar Chandalia
Mr Hitanshu Kaushal
Mr V Jayaraman
Dr S K Vashist
Mr Madhusudan Paliwal
Mr. Gurpreet Singh
Soni Mr. B.S. Yadav
HWM Sub-Committee Chairman
Member
Member
Member
Member
Member
Member
Technical Expert
Mr Hansraj Choudhary
Mr C S R Mehta
Mr B L Daglia
Mr V Jayaraman
Mr K S Matharu
Mr Mansoor Ali Rangwala
Mr Sudhakar Mishra
Mr Achal Agarwal
Mr Jatindra Singh Kamyatra
CSR Sub-Committee Chairman
Co-Chairman
Member
Member
Member
Member
Member
Member
Member
Member
Member
Mr B H Bapna
Mr C P Talesra
Mr Umesh Manvani
Mr Rajendra Kumar Chandaliya
Mr Arvind Mehta
Mr Dinesh Singhvi
Mr Surendra Jain
Mr Sanjay Ranka
Dr Ajay Murdia
Dr Arvindra Singh
Dr. Anand Gupta
Excellance Award
Sub-Committee
Chairman
Co-Chairman
Member
Member
Member
Member
Member
Member
Mr Sanjaya Singhal
Mr Manish Godha
Mr. C.P. Talesara
Ms Shweta Dubey
Mr. Ankit Sisodia
Mr Kunal Bagla
Mr Janat Shah
Mr N.K. Pandey
Committee Designation Name of Person
Building & Infra
Development
Sub-Committee
Chairman
Co- Chairman
Member
Member
Member
Member
Mr P S Talesra
Mr M K Taya
Mr Hemant Jain
Mr Abhinav Mantri
Mr Ajay Dak
Mr M S Sainani
Women Empowerment
Sub-Committee
Chairperson
Co-Chairperson
Member
Member
Member
Member
Ms Haseena Chakkiwala
Ms Ruchika Godha
Ms Nilima Sukhadia
Ms Shilpa Bapna
Ms Manjeet Kaur Bansal
Ms Shabana Miyaji
Govt. & Local Bodies
Co-ordination
Sub-Committee
Chairman
Co-Chairman
Member
Member
Member
Member
Member
Member
Mr B L Kothari
Mr Vijay Godha
Ms. Shweta Dubey
Mr Om Prakash Nagda
Mr Shailendra Singh Khamesra
Mr Prakash Chandra Purohit
Mr Prakhar Babel
Mr Abbas Bandookwala
Vocational Training Cell Chairman
Member
Member
Member
Member
Member
Member
Mr Raj Shekhar Vyas
Mr Sanjaya Singhal
Dr Anshu Kothari
Mr Kunal Bagla
Dr Narendra Dhing
Mr Sandeep Bapna
Mr. Pradeep Gupta
MSME Development Cell Chairman
Vice Chairman
Member
Member
Member
Member
Member
Member
Member
Mr Sanjaya Singhal
Mr V P Rathi
Mr Devendra Somani
Mr Pratik Hinger
Mr Rajendra Kumar Heda
Ms Haseena Chakkiwala
Mr Arihant Dugar
Mr Manoj Agarwal
Ms. Ruchika Godha
IT Infrastructure Cell Chairman
Member
Member
Member
Member
Member
Mr Sanjaya Singhal
Mr Sandeep Bapna
Mr Vinay Rathi
Mr Kapil Surana
Mr Abhinandan Karwa
Mr Ajit Jain
Login