UCCI

UDAIPUR CHAMBER OF COMMERCE & INDUSTRY

Sub-Committees for the Year 2019-2020

S.No Name of Sub-Committee Proposed Chairman Proposed Co-Chairman
1 Constitution Amendment Shri Komal Kothari
2 Membership Promotion & Screening Sub Committee Shri Ramesh Choudhary
3 Major Minerals & MoEF Shri M.L. Lunawath Shri Rajendra Kumar Chandaliya
4 UCCI Building Renovation Shri Mahendra Taya
5 Hazardous Waste Management Shri Ramesh Singhvi
6 Youth Entrepreneurship Development Shri Prateek Nahar Shri Sourabh Modi
7 Income Tax Shri Sudhir Mehta
8 Railways Shri Manmohan Raj Singhvi
9 Minor Mineral Shri Laxmikant Vaishnav
10 Exhibition & Industrial Tour Shri C.P. Talesara
11 Women Enpowerment Smt. Sheela Talesara
12 Awards Felicitation Smt. Nandita Singhal
13 Publication Shri P.S. Talesara Shri Arihant Dugar
14 Purchase & Sales Shri Subhash Singhvi Shri Manish Galundia
15 DLIAC & Industrial Grievance Redressal Shri Hement Jain Shri Manish Galundia
16 DGFT and Foreign Trade Shri Pawan Talesara Shri Umrao Singhvi
17 Legal / Advisory Shri Satya Narayan Gupta Shri Manish Mogra
18 Tourism, Handicraft & Cottage Industry Shri Rakesh Choudhary Shri Kapil Surana
19 Education, Training & Skill Development Centre Smt. Reena Rathore
20 Pollution Control Board Shri Vinod Kumat Shri Achal Agarwal
21 Right to Information Shri Pradeep Gandhi Shri Vivek Vashistha
22 ESIC and PF Smt. Seema Pareek Shri Pradeep Lunawath
23 Energy and AVVNL Shri Virendra Siroya Shri Dilip Talesara
24 National Highways Shri S.K. Khetan Shri S.C. Khaturia
25 Cultural Programme Shri Umesh Nagori Smt. Vijaylaxmi Galundia
Smt. Anju Maheshwari
26 Website Development Shri Manoj Agarwal Shri Ankit Sisodia
27 Industrial Development in Rural Area Shri Hansraj Choudhary
28 Agro Processing / Agri Produce & Mandi Cess Shri Basanti Lal Kothifoda
29 Banking / Financial Institutions and Insurance Shri Raj Kumar Heda Dr. Anand Jha
30 ISO Shri Narendra Jain
31 Nagar Nigam / Local Self Shri Deepak Mehta Shri Manish Galundia
32 Town Planning and UIT Shri Piyush Bhansali Shri Nirmal Pokharna
33 Forestry & Plantation Shri Arvind Mehta
34 Fire Fighting and Industrial Safety Shri Hitesh Patel Shri Basanti Lal Jain
35 Cluster Development and Lean Implementation Shri V.P. Rathi
36 Marble Slurry Disposal & Management Shri Vijay Godha Shri Kapil Surana
37 Corporate Social Responsibility Shri Jagdish Toshniwal Shri P.P. Bhattacharya
38 UCCI Vocational Training Center Shri Rakesh Maheshwari Shri Arihant Dugar
39 H.R. Forum Shri B.H. Bapna Shri Sandeep Bapna
40 Goods & Service Tax Shri Satish Jain Smt. Sangeeta Bordia
41 Asset Management Shri Gajendra Jodhawat Shri Tej Singh Modi
42 Code of Conduct Shri Arvind Singhal
43 Strengthening UCCI Shri Ramesh Choudhary Shri Arihant Dugar
44 Marble Cluster Development Shri Mukesh Modi Shri Siddharth Singhvi
45 Tourism Cluster Development Shri Punit Babel Shri Zulfiquar Ali Fateh
46 Environment Park Shri Jatin Nagori Shri P.S. Talesara
47 Pharma, Chemical & Fertilizer Shri D.L. Daglia Shri Achal Agrawal
48 SEZ Development / MSME Shri Rajesh Khamesara Shri O.P. Kachhawa
49 Arbitration and Conciliation Sub Committee Shri Anshul Mogra Shri Ratan Khurdia
50 Chapter Expansion Sub Committee Shri Nirmal Kunawat Shri Prateek Hinger
51 Civil Aviation Shri Siddharth Chatur Shri K.S. Rathore
52 Labour Department Shri Pradeep Bapna Shri Naresh Sarnot
53 Rubber & Plastic Shri Prakhar Babel Shri Ashok Ojha
54 Technology Implementation Smt. Shweta Dubey Smt. Monika Sharma
55 Forest Produce Shri Rupesh Ganna Shri Surendra Jain
56 Smart City Smt. Haseena Chakkiwala
57 Factory & Boiler Shri O.P. Nagda Shri Chetan Choudhary
58 PWD Shri G.S. Sisodia Shri Rajeev Bhardwaj
59 Consumer Protection Smt. Neelima Sukhadia
60 Trade Development Shri Pritam Jain Shri Rakesh Maheshwari
61 Food and Catering Shri Narendra Maroo Shri Nakeshatra Talesara
62 Medical & Health Dr. Ajay Murdia Dr. Anand Gupta